ActionScript 3 Örnekleri – Zar Atma Uygulaması

ActionScript 3 örneklerimize zar atma uygulaması ile devam ediyoruz, uygulamayı aşağıdan test edebilirsiniz. Çalışma alanına ilk olarak yeni bir movieclip ekleyip birinci karesinden itibaren zarın her sayısını sırayala F6 tuşuna basarak oluşturuyoruz..
zar
daha sonra sahnemize iki buton oluşturup birine basla,diğerine de dur isimlerini veriyoruz ve F9 tuşuna basıp kodlarımızı yazıyoruz.

zar1.stop();
zar2.stop();
basla.addEventListener(MouseEvent.CLICK,baslat);
dur.addEventListener(MouseEvent.CLICK,durdur);
function baslat(oly:MouseEvent) {
var a:Number=Math.round(Math.random()*6);
var b:Number=Math.round(Math.random()*6);
zar2.gotoAndStop(a);
zar1.gotoAndStop(b);
//www.bilisimogretmeni.com
zar2.play();
zar1.play();
}
function durdur(oly:MouseEvent) {
zar1.stop();
zar2.stop();
}

Kodlarımızda ilk olarak zarların otomatik hareket etmesini engellemek için zar1.stop(); ve zar2.stop(); komutlarını ekliyoruz, daha sonra baslat ve dur butonlarına addEventListener ile dinleyici ekliyerek MouseEvent.CLICK olaylarını dinliyoruz, baslat butonuna basılınca Math.round(Math.random()*6); ile rastgele sayı üretip zar2.gotoAndStop(a); ile üretilen sayının bulunduğu kareye gidip ekranda anlık olarak gösterip daha sonra zar2.play(); ile oynatmaya devam ediyoruz dur butonuna basılınca zarlar duruyor..

 • Mustafa@hasd.net

  indirme linkleri ya yok ya da ben bulamadım yardımcı olurmusunuz

 • Bilge DOĞAN

  Çalışmanız çok güzel fakat adımları diğer örneklerdeki gibi açıklayıcı bir şekilde yazarsanız sevinirim.

  • BilisimOgretmeni

   elimden geldiği kadar açıklayıcı ve yardımcı olmaya çalışıyorum

   • Bilge DOĞAN

    Hocam elinize sağlık.Çalışma alanına ilk olarak yeni bir movieclip ekleyip birinci karesinden itibaren zarın her sayısını sırayala F6 tuşuna basarak oluşturuyoruz.. cümlesinde zarlarımı moviclip yapacağız. ve her kare için sayıları üzeride moviclip oluşturacağız.

    • BilisimOgretmeni

     yeni bir movieclip oluşturuyoruz daha sonra ilk karede bir sayıyı için ortaya bir daire çizip F6 ya basıyoruz ikinci karede bir daire daha ekleyip iki sayısını oluşturuyoruz bu şekilde 6’ya kadar devam ediyoruz.

Pin It on Pinterest