İlkokulda Neden Programlama – Kodlama Dersi Olmalı

kids_pc
Son bir iki haftadır eğitim camiasında ülkemizin geleceğini çok yakından ilgilendiren bence Fatih Projesinden de önemli bir gelişme yaşanıyor “İlkokullara ‘Kodlama’ Dersi” konu ile alakalı haberlere buradan bakabilirsiniz. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak bu haber beni o kadar heyecanlandırdı ki, bu proje eğer hayata geçerse ve kıymeti bilinirse işte o zaman yeni TÜRKİYE’den bahsedebiliriz.
Steve Jobs ;

“Bilgisayar kullanmayı herkes öğrenmeli… çünkü bu size düşünmeyi öğretir.”

Eğitim sistemimizin en büyük problemi düşünmeyi öğretememesi, ezbere dayalı, sınav ve sınıf geçme odaklı bu sistemin değişmesi ve gelişmesi için atılacak en büyük adım İlkokullara ‘Kodlama’ Dersi.

Bilişim sektörünün devleri programlamanın neden bu kadar önemli olduğunu ve neden programlama eğitimi verilmesini gerektiğini aşağıdaki videoda özetlemişler..:

Program yada algoritma yazarak çocuklarımız problemler karşısında farklı çözümler üretebilme, olayların nasıl olduğunu anlama, yorumlama ve sonuca ulaşma yeteneklerini geliştirecek ve buda diğer derslerinde sosyal hayatlarında hazıra ve ezbere alışmış olan gençlerimizin önünü açacaktır.