1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Sistem Bakım Onarım Programları ve İncelenmesi


0

System Mechanic 7.1.6 (30 gün) (Windows 98/Me/2000/XP/Vista)


Programın Açıklaması : System Mechanic sisteminizdeki bazı problemleri tespit edip çözebilmenizi sağlayan bir programdır. İçerisindeki araçları çalıştırdıktan sonra sisteminizdeki iyi değişiklikleri fark edeceksiniz.


15 adet araç içeriyor. Bunlar; sistem kayıt defteri temizleyicisi internet bağlantı düzenleyicisi gereksiz fazla ve ilişiksiz dosya ayıklayıcı Pop-up temizliği hızlı disk birleştirme özelliği internet hızını arttırma hafızayı boşaltma çift dosyaları bulma Windows ayarlarını değiştirebilme gibi araçlardır.


 


İNDİR:


http://download.iolo.net/sm/7/trial/SystemMechanic7.exeMemTurbo 4.0 (15 gün) (Windows 98/Me/2000/2003/XP)


Programın Açıklaması : MemTurbo ram kullanımını eniyileme amacıyla yazılmış olan bir sistem bakım aracıdır. Bilindiği üzere ram sistemin “rastgele erişilebilir belleği”dir. Veriler ram üzerinde geçici olarak kaydedilmektedir. Her kayıt sonrasında ram biraz daha şişmekte ve zamanla görevini istenildiği düzeyde yerine getirememektedir. MemTurbo yazılımı bu durumun önüne geçerek ram performansını arttırmakta ve dolayısıyla sistem kararlığına ve hızına olumlu yönde etki etmektedir.


Ram iyileştirmesinin yanısıra görev yöneticisi yönetimi önbellek boşaltımı işlemci hızlandırması sistem yapılandırması gibi iyi özellikleri olan yazılımın kullanımı kolay güvenli ve boyutu küçüktür.


Yazılımın Bu Sürümündeki Yenilikler


Yeni önbellek eniyileme teknolojisi.
MemTurbo motoru.
En iyi hızlandırma için sistem ayarlayıcısı.
Diğer yeni eklemeler görev yöneticisi yönetimi.


 


İNDİR:


memturbo DownloadCleanReg 3.8.3.4 (süreli) (Windows (Tümü))


CleanReg programı Registry’i tarayan ve uninstall artıklarını ve hatalarını düzelten bir program. Program ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ancak programı kullanım esnasında satınalma penceresi (nag screen) uyarı olarak karşınıza geliyor sürekli.
Bu arada sisteminizde MFC42 DLL dosyası kurulu değilse yazılım hata verip çalışmayabilir. Bunun için gerekli DLL dosyasını buradan innDirebilirsiniz.


not: DLL dosyası==) http://www.cleanreg.com/mfc42. zip


 


İNDİR:http://www.cleanreg.com/free/CleanReg3.exe


 


Disk Cleaner 1.5.7 (ücretsiz) (Windows (Tümü))


Programın Açıklaması : Disk Cleaner ücretsiz bir disk temizleme yazılımıdır. Yazılım ile geçici sistem dosya ve dizinlerini Internet Explorer önbellek ve çerezlerini geri dönüşüm kutusunu hızlı ve kolay biçimde boşaltabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan yazılımın içerisinde reklam ya da casusluk amaçlı hiçbir zararlı bulunmamaktadır.


Windows kullanıcıları sistemlerine gerekli bakım ve onarımı yapmayıp gereksiz verileri sistemlerinden silmediklerinde sabit disk üzerinde boş yere alan kaplayan veriler birikmektedir. Bu durum sistem kararlılığını ve hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Sistem verilen komutlara daha geç tepki vermeye başlamakta istenilen performansın altına düşmektedir.


Disk Cleaner yazılımı sistem üzerindeki gereksiz verileri temizlemesinin yanı sıra internet kullanımı sırasında biriken önbellek dosyalarını çerezleri girilen adresleri ve kullanım tarihçesini de silebilmektedir. Ayrıca sistemde kurulan olan yazılımların (Winamp Spyware Doctor vb.) oluşturduğu artık dosyaları da kaldırabilmektedir.


Kullanımı oldukça kolay olan yazılımla silinmesini istediğiniz alanları işaretleyerek “Clean” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Oldukça hızlı biçimde seçtiğiniz alanlardaki gereksiz verileri temizleyen yazılımla tercih profili oluşturabilir ve daha sonraki temizleme işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.İNDİR:


http://www.xs4all.nl/~mp2004/a_install/dcsetup.exe


 


iISystem Wiper 2.4 (Ücretsiz) (Windows (Tümü))


Programın Açıklaması : iISystem Wiper bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları bulmak ve temizlemek için tasarlanmıştır. Bu gereksiz dosyalar sisteminiz tarafından kullanılmayan dosyalardır. Genelde program ekleyip kaldırınca ve internette dolaşınca ortaya çıkarlar. Program sisteminizi taradıktan sonra bulduğu bu tür dosyaları silerek sisteminizi rahatlatıyor. Bu gereksiz dosyalar silindikten sonra sisteminiz daha hızlı çalışacaktır. Her kullanıcının ihtiyaç duyacağı bir program.


Genel özellikleri ve temizlediği bölümler:


Geçici internet dosyaları ve internet geçmişi
Netscape tarayıcısını da destekliyor.
“En Son Kullandıklarım” bölümü
Windows kullanım geçmişi
Geri dönüşüm kutusu
“Windows Media Player” en son kullanılanlar listesi
“LimeWire” gibi paylaşım programlarının kullanım geçmişi ve kaydettikleri hareketler
“Microsoft Office” en son açılanlar listesiİNDİR:


http://students.washington.edu/novotp/clean.exeFreeRAM XP Pro 1.52 (ücretsiz) (Windows (Tümü))


Programın Açıklaması : FreeRAM XP Pro bilgisayarınızın RAM (Random Access Memory)’ini optimize eden ücretsiz bir programdır. Bu ücretsiz ve kolay kullanımlı program sayesinde bilgisayarınızın belleğini otomatik olarak kontrol edip gereksiz bellek kullanımını önleyebilir ve bilgisayarınızın işlem yapma hızını artırabilirsiniz.


Özellikler :


Otomatik gerçek zamanlı hafıza izleme ve optimizasyon
Performans harcamaksızın “AutoFree” seçeneği ile akıllıca RAM optimize eder.
Sistem ölçüm ve performans monitörü
Gelişmiş saat sekmesi (tray) desteği
Hafıza kullanımı raporlama ve teşhis günlükleme
Basit ve çekici arayüz
Özelleştirilebilir Windows kısayol desteği


Not : FreeRAM XP Pro Windows’un tüm versiyonlarında kullanılabilir. Ama adından da anlaşılabileceği gibi Windows XP ile programın performansı daha çok artıyor.


İNDİR:


http://www.yourwaresolutions.com/framxpro.zipSystem Mechanic Pro 7.1.6 (30 gün) (Windows (Tümü))


Programın Açıklaması : Sistem kütüğü (registry) temizleyicisi internet bağlantı optimizatörü gereksiz fazla ve ilişiksiz dosya ayıklayıcı Pop-up temizliği hızlı disk birleştirme özelliği hafızayı boşaltma Windows ayarlarını değiştirebilme özellikleri yanında; bu PRO versiyonunda ilave olarak mail tarama özelliği virüs koruma trojanlardan koruma silinen dosyaları kurtarma sabit disk imajını (kopyasını) alabilme özelliklerini içeriyor


İNDİR:


http://download.iolo.net/sm/7pro/tri…chanic7Pro.exe*****TuneUp Utilities 2007 6.0.12.55*****(30 gün) (Windows 98/Me/2000/XP/Vista)


TuneUp Utilities bir performans ayarlama programıdır. Kişisel bilgisayarınızı en yüksek seviyede performansa kavuşturmak için kullanabileceğiniz kullanışlı bir uygulamadır. Program sayesinde ileri düzeyde bilgisayar bilmenize gerek kalmadan sisteminizi çok daha verimli kullanabiliyorsunuz. Windows’unuza rahat bir nefes aldırmak için webde hızınızı artırmak geri dönüşüm kutusunu rahatlıkla temizleyebilmek için kullanabileceğiniz faydalı bir program.


Program genelde donanımsal olarak geri kalan bilgisayarlar için uygundur. Mesela ekran kartınız sisteminizin grafiksel isteklerine cevap veremiyorsa bu programı kullanarak o grafikleri ekran kartınıza göre ayarlayabilirsiniz. İçerisindeki DiskCleaner ve RegistryCleaner gibi ek araçlar sayesinde bilgisayarınızın diskini ve kayıt defterini düzenleyebilir ve temizleyebilirsiniz. En çok fayda sağlayan da bunlardır.


Sisteminize kurulu olan programları ve eklentileri kaldıramıyorsanız içerisindeki Uninstall Manager özelliği sayesinde bu sorunu da halledebilirsiniz.


Program sayesinde Windows tamamen sizin kontrolünüzde çalışıyor. StartUp Manager eklentisi sayesinde Windows açılırken çalışması gereken programları ayarlayabilirsiniz. Eğer Windows hakkında geniş bir bilgiye sahipseniz kayıt defterini de bu program sayesinde düzenleyebilirsiniz.


Eğer bunların hepsiyle tek tek uğraşmak istemiyorsanız programı açtığınızda bütün işlemleri devreye sokan 1-Click özelliği bulunmakta. Bu özellik sayesinde yukarıda sayılan işlemleri program bir seferde yapabilir.


Programın son sürümünde Mozilla Firefox tarayıcısını da hızlandırabilirsiniz.


Programın size sağladığı avantajlar ise şöyle:


Windows’un masaüstünü tamamen kontrol altına alabilirsiniz.
Gereksiz dosyalardan ve kısayollardan tamamen kurtulabilirsiniz.
İçerisindeki araçlar sayesinde sisteminizi gözle görülür şekilde hızlandırabilirsiniz.
İnternet bağlantınızı istediğiniz gibi yapılandırabilir ve hızlandırabilirsiniz.
Kayıt defterini düzenleyebilirsiniz.
Geçici hafızayı (RAM) temizleterek daha fazla işlem yaptırabilirsiniz.
Sisteminizin donanımsal ve yazılımsal bilgilerine ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri getirebilirsiniz.
Güvenliğinizi tehlikeye sokacak tüm bilgileri sisteminizden kaldırabilirsiniz.


Yeni Sürüm Özellikleri:
Internet Explorer 7 Firefox 2 Windows Media Player 11 ve Office 2007 programlarını düzenleyebilme
Dosya sistemindeki hataları otomatik giderebilme
Güvenli silme özelliğine secure DoD 5220.22-M ve Gutmann metodları eklenmiştir.


Yeni Eklenen Modüller
TuneUp Disk Doctor :Bu modül sayesinde sisteminizi otomatik olarak hatalara karşı tarayabilir ve hataları otomatik olarak düzeltebilirsiniz.
TuneUp Disk Space Explorer : Sisteminizdeki dosyaların türlerini ve hangi türlerin ne kadar yer kapladığını istatistiki olarak görebilirsiniz


İNDİR:


http://download.tune-up.com/TU2007TrialEN.exeCloneSpy 2.3(ücretsiz) (Windows 98/Me/NT/2000/XP)


Programın Açıklaması : Sık sık internetten dosya innDiriyor musunuz? Sabit diskiniz hergün innDirdiğiniz bu dosyalarla mı dolu? Hatta bazen aynı dosyayı sizde zaten varolduğunu unutup da tekrar innDirdiğiniz oldu mu?


Bu küçük ve ücretsiz programla sabit diskinizde bulunan “aynı” dosyaları (isim boyut ve tarih karşılaştırması yaparak) tespit edebilir ve bu şekilde fazla dosyaları silerek hem alan boşaltmış hem de gereksiz oluşan bu düzensizlikten kurtulmuş olursunuz. Ayrıca program sıfır “0” boyutlu dosyaları da tespit edebiliyor. Yapmanız gereken taramak istediğiniz dizin(ler)i programın havuzuna (pool) ekleyip tuşa basmak. CloneSpy birkaç saniye içerisinde eğer varsa aynı dosyaları tespit edecektir. Dilerseniz kendiniz teker teker silebilir dilerseniz de bu işi CloneSpy’a bırakabilirsiniz.


İNDİR:


http://www.clonespy.com/english/download/cspy23.zipTweakNow PowerPack 2006 Professional 1.4.1(30 gün) (Windows 2000/XP/Vista)


Programın Açıklaması : TweakNow PowerPack 2006 Professional bir paket bakım ve onarım yazılımıdır. Sahip olduğu 11 ana araç ve ek özellikler ile Windows işletim sistemi üzerinde her türlü iyileştirme ayarını yapmanıza imkan vermektedir. Mevcut tüm araçları ana menüsü üzerinde kategoriler halinde sunulduğundan kullanımı oldukça kolaydır. Yazılımın kullanımı sonucunda sistem üzerinde hiçbir olumsuz etki oluşmamakta aksine sistem kararlılığı sağlanıp performansı artmaktadır.Ana Araçlar


Dosya Yapılandırması (Configuration Files)
Sisteminizin düzenli biçimde çalışabilmesi için varsayılan olarak işletim sisteminde yer alan sistem dosyalarının düzenlemesini yapabileceğiniz alandır.


İşlem Yöneticisi (Process Manager)
Sistem üzerinde çalışmakta olan uygulamaların yönetimini yapabileceğiniz araçtır. Bu araçla çalışan işlemlerin öncelik düzeyini değiştirebilir bellek kullanımlarını ve işlem yollarını görebilir işlemleri sonlandırabilirsiniz. Gereksiz işlemleri sonlandırarak sisteminizin daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.


Özel Klasörler (Special Folders)
Windows ve İnternet Explorer klasörlerini gruplar halinde görebileceğiniz ve klasörlerin içindeki dosyalara kolayca erişip yerlerini değiştirebileceğiniz oldukça iyi düşünülmüş bir araçtır.


Başlangıç Yöneticisi (Startup Manager)
Windows işletim sisteminin açılışında kendiliğinden devreye giren uygulamaları yönetebileceğiniz araçtır. Bu araçla başlangıç uygulamalarını kaldırabilir düzenleyebilir yeni başlangıç uygulamaları oluşturabilirsiniz. Gereksiz uygulamaları devre dışı bırakmanız sisteminizin hızlı açılmasını sağlayacaktır.


Bellek İyileştirmesi (Ram Optimizer)
Sisteminizin performansı için oldukça önemli yeri olan ram yani geçici sistem hafızasının kullanım sonucunda parçalanan alanlarını birleştirerek gücünü arttırmaya yarayan araçtır.


Disk Temizleyici (Disk Cleaner)
Sabit disk üzerinde gereksiz yere alan işgal eden dosya ve klasörlerin bulunup silinmesini ve bu sayede sistem kararlılığının oluşmasını sağlayan araçtır. Sabit disk üzerinde bölümlenmiş alanlardan istediğinizde tarama yaptırabilme imkanınız bulunmaktadır.


Kayıt Defteri Temizleyici (Registry Cleaner)
Kayıt defteri üzerindeki gereksiz girdilerin bulunup silinmesine yarayan araçtır. Bu araç hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Pencere Geliştirmeleri (Windows Enhancement)
Bu araçla masaüstü Denetim Masası Windows Gezgini Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu İnternet Explorer ve daha birçok alan üzerinde pencere ve arayüz geliştirmeleri yapabilir daha iyi bir Windows görünümüne ulaşabilirsiniz.


Sistem İyileştirme (System Optimizer)
Windows internet ve ağ ortamlarında çeşitli güvenlik önbellek gereksiz uygulamaların devre dışı bırakılması komutlara daha hızlı tepki verilmesi gibi işlemlerin yapılabileceği araçtır.


Sistem Bilgilendirme (System İnformation)
Sisteminizdeki donanım ve yazılımlar hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğiniz araçtır. İşlemci sabit disk bellek ekran kartı işletim sistemi directX bilgilendirmelerinden yararlanabilirsiniz.


İz Temizleyici (Track Cleaner)
Kullanmış olduğunuz yazılımların kişisel verilerinizi kaydetmesi ile sistem üzerinde çeşitli izler bırakabilirsiniz. İşte bu araç şahsınıza ait tüm özel bilgilerin temizlenmesini sağlamaktadır.


Özel Araçlar
Tek Tıklama İle Windows İyileştirmesi (1-Click Windows Optimization)
Bu araçla tek tıklama ile Windows’unuzu en iyi performansına getirebilir internet ve ağ bağlantılarını iyileştirebilir gereksiz dosya ve klasörlerin silinmesini sağlayabilirsiniz.


Yedek Dosyaları Yükle (Restore Backup Files)
Yazılımın kullanımı sonucunda oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı kullanabilirsiniz. Yaptığınız ayarlamaları geri almak istemeniz söz konusu olduğununda da yardım alabilirsiniz.


Çeşitli Araçlar
Kendiliğinde Kapanma (Auto Shutdown)
Windows işletim sisteminizin sizin ayarladığınız bir zamanda kendiliğinden kapatılmasına uyku moduna alınmasına yarayan araçtır.


Kendiliğinden CD Açılışı (CD Autorun)
Sahip olduğunuz CD ve DVD sürücülerin çalışma düzenini değiştirebileceğiz araçtır.


Klasör Boyutu Tahlili (Folder Size Analyzer)
Sisteminizde yer alan tüm klasörlerin hangi boyutlarda dağılım gösterdiğini görebileceğiniz alandır.


OEM Bilgilendirme (OEM İnfo)
Bilgisayarınızın adını üretici adını ve modelini görüp değişiklik yapabileceğiniz hatta resim ekleyebileceğiniz araçtır.


TweakNow Kısayol Düzenleyici (TweakNow Shortcut)
Sisteminizde kurulu olan yazılımların kısayollarını düzenleyebilir yeni kısayollar atayabilirsiniz.


Sanal Masaüstü (Virtual Desktop)
Sanal masaüstleri oluşturup aynı anda bir çok masaüstüne sahip olabilmenizi sağlayan araçtır.


Yazılımın Yeni Sürümündeki Değişiklikler
Windows Vista işletim sistemi desteği eklendi.
TweakNow RegCleaner Professional modülü 3.0.1 sürümü ile güncellendi.
Windows XP 64-Bit işletim sistemlerinde 3 GB ve daha üzeri bellek kullanılan sistemlere destek verilmeye başlandı.
Küçük hatalar düzeltildi.


İNDİR:


http://www.tweaknow.com/download/PowerPro-t.exeSmart PC 3.3(30 gün) (windows tümü)


Programın Açıklaması : Smart PC bilgisayarınızı hızlandırır ve daha verimli kullanmanızı sağlar. Kişisel gizliliğinizi sağlar ve bilgisayarınızı bilgi hırsızlığından korur. Smart PC; Mozilla Firefox Internet Explorer Netscape ve Opera web tarayıcılarını destekler.


Özellikler :


Bakım – Onarım
Bilgisayarınızı onarın! Program bilgisayarınızdaki her çeşit sorunları saptar teşhis eder ve onarır. Windows Registry’deki sorun ve hataları giderir. Bunun yanı sıra masaüstünüzde ve başlangıç menüsünde bulunan geçersiz kısayolları temizler.


Temizleme
Smart PC ile kolaylıkla faydasız ve gereksiz dosyaları saptayabilir ve temizleyebilirsiniz. Dolayısıyla disk alanınız artacaktır. Bunun yanı sıra kişisel güvenlik ve gizliliğinizin artması sağlanır. Program aynı iki dosyayı tespit eder ve bir tanesini sisteminizden kaldırır.


Optimize
Bilgisayarınızı daha güçlü bir performans ile kullanmak ister misiniz? Program izleri otomatik olarak temizleyerek tüm uygulamaların açılmasını ve pencerelerin açılışını hızlandırır. Bilgisayarınızın tam kapasiteyle çalışmasını sağlar.


Güvenlik – Gizlilik
Smart PC kişisel güvenliğinizi ve gizliliğinizi sağlamaya çalışır. İnternette bıraktığınız izleri temizler ve internette güvenli bir şekilde sörf yapmanızı amaçlar. Geçici internet dosyalarında (Temporary Internet Files) çerezlerde (cookie) sistem kayıtlarında ve index.dat dosyasında beliren gelişmelerin kaydını tutar. Web sitelerini ziyaretiniz esnasında sisteminize bulaşan zararlı dosyaları temizler. Hiçbir şekilde internette iz bırakmamanız sağlanır.İNDİR:


http://www.smartpctools.com/files/smartpcsetup.exe


TweakNow RegCleaner Standard 3.0.0(ücretsiz) Windows 2000/2003/XP/Vista


Programın Açıklaması : TweakNow RegCleaner Professional yazılımının bazı ek araçlarının özelliklerinin bulunmadığı ve TweakNow şirketi tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bir yazılımdır. Genel itibariyle Professional versiyonunun verdiği performansı verebilmektedir.


TweakNow RegCleaner Standart programı bir kayıt defteri temizleme aracıdır. Windows üzerinde genellikle “regedit” olarak bilinen “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” sistemin en önemli araçlarından birisidir. Kayıt defteri bilgisayarınızda meydana gelen değişikliklerin kayıtlarını kendi hafızasında tutmaktadır. Bu kayıtlar sisteminizin ya da yüklemiş olduğunuz uygulamaların çalışması için gereklidir. Sisteminize her yeni program kurduğunuzda bu programın kayıtları kayıt defteri içerisine veri olarak girilir. Yani sisteminize kurmuş olduğunuz her program kayıt defteri içerisinde yer tutar. Gereksiz programların kurulması ve kullanılması bu nedenden dolayı sistemi hantallaştırır. Çünkü gereksiz girdilerle dolu olan bir kayıt defteri sistemin ana araçlarından birisi olduğu için artık işlevlerini normal hızında gerçekleştiremez. O nedenledir ki önemli olan sisteminizde ne kadar çok programın olduğu değil ne kadar işlevsel programın olduğudur. Örneğin beş ayrı program ile yapılabilecek bir işlem onların yerini tutabilecek bir programla da yapılabilmektedir.


Kullanıcılar zaman içerisinde sistemlerine kurmuş oldukları bir programı kaldırma gereksinimi duyabilirler. Bu program kaldırılırken kayıt defterindeki girdileri (eğer iyi bir kaldırma aracı yoksa) gereksiz olarak yer işgal ederler. Tabii ki kaldırmış olduğunuz programın iyi bir kaldırma aracı varsa sistemden kaldırılırken kayıt defterindeki verilerini de otomatik olarak siler. Fakat henüz bu yaygın bir durum değildir. Yani genellikle programlar kaldırılırken kayıt defterinde verileri kalmaktadır.


İşte TweakNow RegCleaner Standart programı bu olumsuz durumun önüne geçmektedir. Sisteminizden kaldırmış olduğunuz halde kayıtları hala bilgisayarınızda bulunan programın kayıtlarını sistemden temizler. Bu temizlik sistemin hızını artıracak ya da bir başka deyişle sistem hızını normal haline döndürecektir.


Programın 4 Önemli Özelliği


Hızlı: Yüksek performanslı tarama motoru ile gereksiz kayıt girdilerini hızlı bir biçimde tarar.
Doğru Tanımlama: Gereksiz ya da kullanılmayan girdileri doğru tanımlar.
Güvenli: Gereksiz dosyalar silinmeden önce otomatik olarak kayıt defterinin yedeği alındığından herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda hazırlıklı olur.
Uygun Lisanslama: TweakNow RegCleaner iki tür lisans seçeneğine sahiptir; birisi ticari diğeri ücretsizdir.


Programın Kullanımı
Kullanımı oldukça basit olan bu programın iki ayrı tarama modu bulunmaktadır.
“Quick Scan” yani “Hızlı Tarama” özelliği ile hızlı ve derinlemesine olmayan bir tarama yapılır.
“Custom” yani “Elle Tarama” seçeneği ise kullanıcının kendi seçimlerini yaparak tarama yapabildiği yani özelleştirilebilir tarama seçeneğidir. “Custom” botununun hemen altındaki “Edit Custom Setting” yani “Elle Tarama Seçeneklerini Düzenle” botonuna tıklanarak istenilen alanlar seçilebilir.


Bu iki moddan birisi seçildikten sonra tarama için yapılması gereken tek şey programın ana menüsünde bulunan “Clean Now” yani “Şimdi Temizle” butonuna basmaktır. Tarama süresi seçimize göre değişecektir. Tarama bittikten sonra (eğer varsa) üç ayrı kategoride silinebilecek olan kayıtlar gösterilir.
“Safe to delete” güvenle silebileceğiniz kayıtlardır.
“Not fully safe to delete” silinmesi tamamen güvenli olmayan kayıtlardır.
“Unknowns” ise silinmesinin güvenli olup olmadığı belirsiz olan kayıtlardır.


Tarama işlemi bitince “View Result” yani “Sonuçları Göster” butonuna tıklayarak gereksiz kayıtları görebilirsiniz. Silmek istediklerinizin yanına işaret koyarak seçebilir ya da üst menüdeki “Select All Safe Items”e tıklayarak güvenle silebileceğiniz tüm kayıtları seçebilirsiniz.


User Mode (Kullanıcı Modları)
Bu bölümde iki seçenek mevcuttur. Birisi “Beginner” yani yeni başlayan kullanıcılara yönelik seçimdir. İkincisi ise “Expert” yani “Uzman” kullanıcılara yönelik bölümdür. Kendinizi hangisine uygun görüyorsanız o seçeneği işaretleyebilirsiniz.


Additional Tools (Ek Araçlar)
“Ek Araçlar” bölümünde Professional versiyonundan farklı olarak bir araç bulunmaktadır:
“Restore Backup” yani “Yedeği Geri Yükle” seçeneği ile TweakNow RegCleaner Standart yazılımının tarama yapmadan önce otomatik olarak almış olduğu yedeği geri yükleyebilirsiniz. Program kullanımından sonra sistemde hatalar oluşmuşsa kullanabilirsiniz.


Yeni Sürümündeki Değişiklikler
Windows Vista işletim sistemi için destek eklendiİNDİR:


http://www.tweaknow.com/download/RegCleaner.exeeDATA Unerase Personal Edition 3.0(ücretsiz) (Windows Tümü)


Programın Açıklaması : eDATA Unerase sabit diskinizde disket sürücünüzde ya da buna benzer dahili veya harici depolama aygıtlarınızda kullanabileceğiniz silinmiş dosylarınızı kurtarmanızı sağlayan bir program. Arama yapmak istediğiniz sürücüyü ve dosya türleriniz seçerek kayıp dosyaları geri kazanmak için işleme başlıyorsunuz. Program çalışma esnasında bazı şeylere ihityaç duyuyor ama bunlar donanımsal özellikler değil bunlar işletim sisteminizde yapmamanız gereken bazı şeyler program çalışırken başka programları kapatmalısınız ve hiçbir zaman kayıp dosyayı bulduğunuz sürcüye kaydetmemelisiniz işleminiz bitmeden kesinlikle bilgisayarınız yeniden başlatmamalısınız. Ancak bilgisayarınızı tekrar başlatırsanız aradığınız dosyayı bir daha asla bulamayabilirsiniz. Bu programın ücretsiz olan sürümüdür.


İNDİR:


http://www.octanesoft.com/downloads/…erasesetup.zip


 LSP-Fix(ücretsiz) (Windows Tümü)


Programın Açıklaması : LSP-Fix herhangi bir internet erişimi sorununa yol açan programların yarattığı hasarı düzeltir. (Winsock 2) Tamamen ücretsizdir. Katmanlı Hizmet Sağlayıcı (Layered Service Provider) olarak bilinen yazılım Windows TCP/IP’nin içine gömülerek bir zincir içerisinde kullanılır. Ancak LSP’nin bozulması veya silinmesi durumunda bu zincir çalışmaz hale gelir ve internet erişimi kesilir.


Bazı dosya paylaşım programları ve trojanlar neden olabilir. (New.net Webhancer gibi bazı programlarla gelen yazılımlar dahil.)


LSP-Fix herhangi bir istenmeyen yazılım temizleyicisi değildir ve sistemden herhangi bir dosya silmez


İNDİR:
http://www.cexx.org/LSPFix.exeSmart PC 3.3 (30 gün) Windows tümü


Programın Açıklaması : Smart PC bilgisayarınızı hızlandırır ve daha verimli kullanmanızı sağlar. Kişisel gizliliğinizi sağlar ve bilgisayarınızı bilgi hırsızlığından korur. Smart PC; Mozilla Firefox Internet Explorer Netscape ve Opera web tarayıcılarını destekler.


Özellikler :


Bakım – Onarım
Bilgisayarınızı onarın! Program bilgisayarınızdaki her çeşit sorunları saptar teşhis eder ve onarır. Windows Registry’deki sorun ve hataları giderir. Bunun yanı sıra masaüstünüzde ve başlangıç menüsünde bulunan geçersiz kısayolları temizler.


Temizleme
Smart PC ile kolaylıkla faydasız ve gereksiz dosyaları saptayabilir ve temizleyebilirsiniz. Dolayısıyla disk alanınız artacaktır. Bunun yanı sıra kişisel güvenlik ve gizliliğinizin artması sağlanır. Program aynı iki dosyayı tespit eder ve bir tanesini sisteminizden kaldırır.


Optimize
Bilgisayarınızı daha güçlü bir performans ile kullanmak ister misiniz? Program izleri otomatik olarak temizleyerek tüm uygulamaların açılmasını ve pencerelerin açılışını hızlandırır. Bilgisayarınızın tam kapasiteyle çalışmasını sağlar.


Güvenlik – Gizlilik
Smart PC kişisel güvenliğinizi ve gizliliğinizi sağlamaya çalışır. İnternette bıraktığınız izleri temizler ve internette güvenli bir şekilde sörf yapmanızı amaçlar. Geçici internet dosyalarında (Temporary Internet Files) çerezlerde (cookie) sistem kayıtlarında ve index.dat dosyasında beliren gelişmelerin kaydını tutar. Web sitelerini ziyaretiniz esnasında sisteminize bulaşan zararlı dosyaları temizler. Hiçbir şekilde internette iz bırakmamanız sağlanır.


İNDİR:


http://www.smartpctools.com/files/smartpcsetup.exeEasyCleaner 2.0.6.380(ücretsiz) Windows Tümü)


Programın Açıklaması : EasyCleaner küçük ve ücretsiz sistem bakım ve onarım programıdır. Windows Kayıt Defteri’ndeki geçersiz girişleri bulur ve onları kaldırır. Gereksiz dosyaları bulma konusunda da uzman olan bu program seçim üzerine MS Office’in son kullandığı dosyalar listesini temizleyebiliyor. Ayrıca IE çerezlerini bellekte depolanmış dosyaları yazılan adresleri ve MRU listesini de temizleyen bu program sabit diskinizde bulunan ucu kırık kısayolları da bulup kaldırabiliyor.


Eğer Program Ekle/Kaldır listesinde kalmış programlarınız varsa yine bu programla onları temizleyebilirsiniz. Sabit diskinizdeki aynı dosyaları bulmanızı sağlayan bu program özelleştirilebilir arayüzle ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.


Windows başlangıcında yüklenen dosyaların listesini de düzenlemenizi sağlayan bu programın çoklu dil desteği de var.


Çok az sistem kaynağı tüketen bu program Intel 486 işlemci 8 Mb RAM gerektiriyor. Ayrıca program otomatik güncelleme özelliğine sahip.


İNDİR:


http://personal.inet.fi/business/ton…s/EClea2_0.exe


 


MetFileRegenerator 3.013.10(ücretsiz) Windows Tümü


Programın Açıklaması : Edonkey/Emule/Overnet kullanıcıları için küçük boyutuyla büyük işler başarabilen bi program. Elektrik kesintileri program hataları ya da kaynak sayısının azlığı nedeniyle duran indirmelerle hepimiz karşılaşıyoruz. Bazen programdaki bir hata nedeniyle indirme listenizdeki program bir anda kaybolabiliyor bazen de %99’a gelen indirmelerinizde (ki bu benim başıma çok geliyor) indirdiğiniz kaynaklar bir anda yok oluyor. Bir film indirdiğinizi düşünürsek %99’dan sonrası zaten bitiş yazılarından ibarettir. Ve bu indirmenin bitmesi için haftalarca beklemenize gerek yok. Böyle bir durumda hemen bu programı çalıştırıyorsunuz edonkey indirmelerinin olduğu klasörü gösteriyorsunuz ve %99’luk kısmı bu program sizin için birleştiriyor. Aynı şekilde diğer dosya formatları için de bu işlemi yapabilirsiniz.
Program 13 dil desteği ile birlikte geliyor ama Türkçe bunların arasında maalesef yok.
Özetle; bu programla yarım kalan indirmelerinizi tamamlayabilir/birleştirebilir  bozuk ya da kaybolan indirmeleri kurtarabilir ve indirdiğiniz dosyaların önizlemesini yapabilirsiniz.


Not: Program java tabanlı olduğu için eğer sisteminizde kurulu değilse; Java 2 Runtime Environment’i indirmeniz gerekiyor..


İNDİR:


http://www.bigwillystyle42.com/files…%20v3.0.16.exeTuneXP 1.5 (ücretsiz) (Windows Xp)


Programın Açıklaması : TuneXP şu ana kadar gördüğüm en başarılı XP optimizasyon programı. Yaptığı iş registry boot önbellek ve prefetch temizliği yaparak Windows XP’nin hızını artırmak. Öyle ki TuneXP gerek bilgisayar açılış ve kapanışları gerek program ve oyunların hızları gerekse harcanan hard disk ve RAM miktarı olarak kendini hemen belli ediyor. Bilgisayarınızdaki gereksiz XP servislerini de devre dışı bırakarak hızınıza hız katıyor. Kullanımı için malesef konuda biraz da olsa bilgi sahibi olmak gerekiyor.


İNDİR:


http://www.davidhanefelt.dk/TuneXP_15.exe


 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments