1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Vistada ISS7 Kurulumu ve Erişim İzinleri Web Server


3

IIS7 de erişim ve yazma izinleri oldukça arttırılmış durumda. Birçok IIS7 kurulum anlatımında maalesef bu konudan ya bahsedilmiyor ya da oldukça eksik bir şekilde bahsediliyor. Araştırmalarım sırasında en doğru kurulum ve ayarlamaları içeren kaynak olarak Çilem Net‘teki aşağıdaki dökümana rastladım. Birebir uygulandığı takdirde bir iki küçük sorun dışında IIS7 çalışmaktadır (denenmiş ve kullanılmaktadır).

 

Öncelikle Denetim Masası‘ndan Kullanıcı Hesapları bölümüne girip UAC‘yi devre dışı bırakacağız.

Denetim Masasına giriyoruz ve Kullanıcı Hesapları‘na tıklayıp aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Burada Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni aç veya kapat yazısına tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan ekrandaki Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni (UAC) Kullanın seçeneğindeki işareti kaldırıp Tamam butonuna tıklıyoruz. Bilgisayarın yeniden başlatılmasını isteyen ekrandan Şimdi Yeniden Başlat‘ı tıklayarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Şimdi Vista için IIS7 Kurulumuna Başlayabiliriz.Öncelikle Windows XP’nin aksine cd’den değil Denetim Masası‘ndaki Program ve Özellikler bölümünden IIS7 için yükleme işlemine başlıyoruz. Denetim Masasına girerek Program ve Özellikler simgesini tıklıyoruz.

Önümüze aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Burada Windows Özelliklerini aç veya kapat bölümüne tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza windows özelliklerini kurup kaldırabileceğimiz aşağıdaki gibi bir menü çıkıyor.

Internet Information Services kutucuğunu işaretliyoruz.

Internet Information Services kutucuğunu işaretledikten sonra tıklayarak sırasıyla World Wide Web Hizmetleri ve Uygulama Geliştirme Özellikleri‘nide tıklıyoruz. Burada açılan menüde ASP seçeneğini işaretliyoruz. Bunu işaretlediğimizde ISAPI Uzantıları seçeneği de otomatik olarak işaretleniyor. Tamam butonuna tıklayıp yüklemeyi başlatıyoruz.

Yükleme işlemi birkaç dakika içinde tamamlanıyor.

Daha sonra Internet Explorer ya da kullandığınız herhangi bir web tarayıcısında bir sayfa açıp adres satırına http://localhost yazıp adrese giriyoruz. Karşımıza kurulumun sorunsuz çalıştığını gösteren IIS7 yazısı çıkıyor.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Bilgisayarımdan C sürücüsüne tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi inetpub adında bir klasör oluşturuldu. inetpub klasörünü tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza web dosyalarımızı içine koyacağımız wwwroot klasörü çıkıyor. wwwroot klasörüne tıklıyoruz.

wwwroot klasörü içindeki dosyaları siliyoruz (silmek şart değildir) ve kendi dosyalarımızı oluşturuyor ya da yüklüyoruz. Kendi dosyalarımız için db adında veritabanlarımızı içinde barındıracağımız bir klasör oluşturmanızı öneririz. Yazma İzinleri ve Etkinleştirme AyarlarıÖncelikle Denetim Masasısına giriyoruz.

Burada Yönetimsel Araçlar simgesine tıklıyoruz.

Çıkan ekranda Internet Information Services (IIS) Yöneticisi simgesine tıklıyoruz. Vista’nın ilk kurulumunda bu IIS Manager olarak da görünebilir.

Burada karşımıza Internet Information Services (IIS) Yöneticisi ekranı çıkacak. Öncelikle Web Siteleri klasörü altındaki 1 sayısı ile gösterdiğimiz Default Web Site simgesine tıklıyoruz. Daha sonra ise ekranda görülen ASP simgesine tıklayarak açıyoruz.

Orta konumdaki ASP bölümündeki seçeneklerden Üst Yolları Etkinleştir yazan seçeneğinin yanındaki False değerini True olarak değiştiriyoruz.

Hata Ayıklama Özellikleri bölümüne geliyoruz. Burada Hataları Tarayıcıya Gönder seçeneğinin yanındaki False değerini True olarak değiştiriyoruz. Böylelikle hataları tarayıcıdan izleme olanağımız olmuş oluyor. Daha sonrada Kod Hata İletisi seçeneğine dilerseniz Serverda ya da Urlde Problemler Oluştu. Lütfen Sistem Yöneticisiyle İletişime Geçiniz. şeklinde bir hata iletisi yazabilirsiniz. İşlemlerimizin aktif olabilmesi için sağ üst tarafta bulunan Eylemler başlığı altındaki Uygula butonuna basıp ayarlarımızı kaydediyoruz.

Localhost’ta dosyalarımızı görüntüleyebilmek için Dizinlere Gözatma seçeneğine tıklıyoruz açılan sayfada (Saat, Boyut gibi) kutucukların hepsini işaretliyoruz ve Uygula butonuna tıklıyoruz (bu işlem web yayını yapacaksanız önerilmez).

Uygula butonuna bastıktan sonra localhost’ta yüklü bulunan ya da oluşturduğumuz çalışmalarımızı görüntüleyebiliriz. Yazma İzinleriİlk olarak Kimlik Doğrulama simgesine tıklıyoruz.

Kimlik Doğrulama simgesine tıkladıktan sonra karşımıza Anonim Kimlik Doğrulaması şeklinde bir seçenek çıkacak. Bu seçeneğin üzerine gelip sectikten sonra Eylemler başlığı altındaki Düzenle butonuna tıklıyoruz.

Düzenle butonuna tıkladığımızda IUSR şeklinde belirli bir kullanıcı seçilmiş olarak çıkar. Biz Uygulama havuzu kimliği seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz ve uygulamalardan çıkıyoruz. Son İşlemlerBilgisayarımdan C sürücüsüne tıklıyoruz. Daha sonrada inetpub klasörüne tıklıyoruz. wwwroot klasörüne sağ tuşla tıklıyoruz ve Özellikler bölümüne tıklıyoruz.

Yukarıdaki Güvenlik yazan bölüme giriyoruz. Güvenlik bölümünde IIS_IUSRS(BilgisayarınızınAdıIIS_IUSRS) şeklinde bir seçenek mevcut bu seçeneği seçip alttaki izin listesindeki tüm kutucukları işaretliyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi Güvenlik Bilgisi Ayarlanan şeklinde bir güncelleme kutusu çıkıyor.

Son olarak Genel bölümüne girip buradaki Salt Okunur işaretini kaldırıyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza Öznitelik Değişikliklerini Onayla kutusu çıkıyor. Burada Değişiklikleri bu klasöre, alt Klasörler ve dosyalara uygula seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz. Aynı şekilde db klasörümüzede son işlemleri yapıyoruz. Şimdi web sayfalarımızı sorunsuz olarak izleyip yayınlayabiliriz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
LyX

modemden port açmak gerekiyormu?

gokhan

[b]yazdıklarınızı birebir uyguladım[/b]Uygula butonuna bastıktan sonra localhost

kartal

ellerine gözlerine sağlık harika bir anlatım
yazdıklarını hepsini uygulaladım.inşallah çalıştırırım.
web sayfama forum ve ziyaretçi defteri hazırlamak isityordum.onun için bunları yapmama gerekiyormuş inşallah beceririm.çok teşekkürler