1. Anasayfa
 2. Elektronik

Boardmaker Türkçe Kullanım Kılavuzu


0

Image 

Boardmaker Türkçe Kullanım Kılavuzu

Giriş
Boardmaker (BM), baskı devre çizimi, elektrik ve elektronik devre şeması hazırlamada kullanılan bir yazılımdır.

Elektronik devreler bread board (deney bordu), delikli pertinaks, bakırlı plâket gibi araçlar üzerine kurulur. Uzun ömürlü ve düzgün çalışma istenen yerlerde kullanılan devreler bakırlı plâket üzerine lehimlenerek üretilir.

bakırlı plâket üzerine kurulacak devrenin bağlantı yolları bakırdandır. Bir ya da iki yüzeyi ince bakır ile kaplı plaket üzerine çizilen baskı devre kuruduktan sonra plâket, eritici asit (1 ölçek perhidrol, üç ölçek tuz ruhu karışımı) içine atyılır. Eritici özellikteki asit plâket üzerindeki boyasız bölümlerde bulunan bakırları eritir. Eritme işleminden sonra baskı devre hatlarının üzerindeki boya mekanik toz deterjan, toprak ya da ince zımpara ile silinir. Devre elemanlarının montajı için gereken delikler 1-2 mm çaplı matkap ucuyla delindikten sonra lehimleme işlemi yapılarak devre üretilir.

Plaket üzerine yapılmak istenen baskı devre elle çizilebileceği gibi baskı devre şeması çıkarma yazılımları da kullanılabilir.

baskı devre çıkarma yazılımlarından birisi de Boardmaker’dır. Boardmaker yazılımı daha çok amatör çalışmalar için yeterli olabilmektedir. Profesyonel (seri üretim) amaçlı çalışmalarda genellikle Orcad, Protel, Quickroute, Multisim, Ultiboard vb. gibi yazılımlar kullanılmaktadır. Bilgisayarda Boardmaker yazılımını çalıştırabilmek için en az 640 kB RAM bellekli bir bilgisayar gerekir. BM tek disketlik olduğu için en düşük özellikli (örneğin 80286 işlemcili) bilgisayarda bile çalıştırılabilir.

Yazılımın özellikleri:Tek disketlik bir yazılım olan Boardmaker (BM) bilgisayaryn disket sürücüsüne (A ya da B) takılıp direkt olarak çalıştırılabilir. yazılımın biraz daha hızlı çalışması isteniyorsa sabit diskin (C ya da D) altyna BM adlı bir klâsör açıldıktan sonra disketin içeriği buraya kopyalanarak çalıştırılabilir.

Boardmaker’da baskı devre şemasının hazırlandığı PCB Editor (Printed Circuit Board Editor), baskı devre bordu düzenleyici) elektrik ya da elektronik devre şemalarynın çizildiği Schematic Editor (şema düzenleyici), simge ve malzeme kılıf şekillerinin üretildiği ve kullanyldığı Library Editor (kütüphane, simge düzenleyici) bölümleri vardır.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments