1. Anasayfa
 2. Genel

Hamachi – Kendi VPN ağınızı kurun!


0

İnternet artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve bununla beraber bu büyük ağ ile yapabileceklerimizin sayısı da gün geçtikçe artıyor! Bunlardan biri de VPN (Virtual Private Network).

VPN kısaca başka ağlarda olan birileri ile kendi aranızda özel ağlar oluşturup dosyalarınızı paylaşma, yazıcılarınızı orak kullanma, beraber ağ oyunları oynama, müzik ve film paylaşımı kısaca kendş okul ve evinizde ki ağ ile ne yapıyorsanız dünyanın bir ucundaki arkadaşlarınız ile de aynı şeyi yapabilmeniz demektir.

Bunu profesyonel anlamda yapan serverlar ve uygulamalar var ama benim kısaca bahsetmek istediğimiz VPN uygulaması oldukça basit ve VPN hakkında herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir, evet HAMACHI den bahsediyorum!

Şimdi kısaca kurulum ve ayarlarına bakalım!

 

 • http://www.hamachi.cc den hamachi indirip kuruyoruz
 • Kurulum sırasında Basic veya Premium diye soracaktır, Premium seçeneğini seçin, 30 gün sonra Basic seçeneğine kendisi dönecektir. Bu iki seçenek arasında network teki bilgisayar sayısı gibi farklar, detayları yine siteden öğrenebilirsiniz!
 • Kurulum sonrası bilgisayarınız yeniden başlayacak ve ağ araçlarına yeni ağ kartı eklenmiş olacak ve bu sanal kart sizin yeni ağınızla iletişiminizi sağlayacak!
 • Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Hamachi açılacak ve söyle bir görüntü çıkacaktır! (bu görüntüde bir ağ oluşturmuştum, sizin ki boş olacak)
  justcomphamachi.jpg
 • Hamachi yi devamlı kullanmak istiyorsanız servis olarak çalıştırmak isteyebilirsiniz, aksi takdirde siz ne zaman Hamachiyi çalıştırırsanız ancak o zaman kullanabilirsiniz!
  justcomphamachi1.jpg
  Preferences menüsüne tıklayın ve ordanda Systemi seçin
  justcomphamachi2.jpg
  Run Hamaci as a system service” e tıklayın ve bundan sonra Hamachi bilgisayarınız çalıştığı sürece aktif olacaktır
 • Şimdi sırada en önemli aşama var, ya kendi ağınızı oluşturacaksınız veya adını ve şifresini bildiğiniz bir ağa katılacaksınız! Yeni bir ağ oluşturalım
  justcomphamachi3.jpg
  Create a new network seçeneğini seçin.
  justcomphamachi5.jpg
  ağ adınızı ve şifrenizi yazın, eğer yazdığınız ağ kayıtlı değilse ağınız oluşturulacak ve Hamachinize eklenecek
  justcomphamachi6.jpg
 • Bundan sonra bir şeyler paylaşmak veya oyun oynamak istediğiniz arkadaşlarınıza “Networking menu“sünden “Join an existing network“e tıklamalarını veçıkan kutuya ağ isim ve şifresini yazmalarını isteyin ve artık aynı ağdasınız!

Şu an Hamachi network genellikle çok populer oyunlar olan Half Life, Counter Strike, World of Warcraft ve benzeri oyunları beraber oynamak için kullanılmakta ama sizler bunu öğrencileriniz ile dosya paylaşımında kullandırabilir, okul ağındaki dosyalarına evlerindne ulaşmalarını sağlayabilir veya uzaktaki arkadaşlarınız ile dosya paylaşımı yapmak için kullanabilirsiniz! Seçim sizin :)

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments