1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Firefox 3 için en özel eklentiler


1

Bir gün içinde 8 milyondan fazla kullanıcının indirdiği tarayıcının son sürümü Firefox 3 için mutlaka kurmanız gereken eklentiler hangileri?

Yeni tarayıcıyla birlikte çoğu kullanıcı da uzun süredir kullandığı eklentilerin uyumsuzluğundan şikayet etmeye başladı.

Ancak eklentileri yazanlar da boş durmadı ve kısa sürede Firefox 3'e uygun onlarca eklentiyi kullanıcıların hizmetine sundu.

Çoğu kullanıcının işine yarayabilecek farklı kategorilerde yer alan bu eklentileri kullanarak internet üzerindeki dolaşımınızı daha da kolaylaştırmanız mümkün.

AdBlock Plus: En temel ve gerekli eklentilerden birisi. Ancak bu eklentiyi kurduğunuzda bildik web sayfalarının görünümünden biraz uzaklaşıyorsunuz. Çünkü eklenti, ziyaret ettiğiniz web sitesi üzerindeki reklamları engelliyor.

Session Manager ve Tab Mix Plus: Oturum yönetimi ve sekmelerle ilgili işleri fazlasıyla kolaylaştıran iki eklenti. Sekmelerle ilgili davranışları değiştiren Tab Mix Plus, yeni link veya sayfaların nasıl açılacağı veya kapanacağına dair çoğu özelliği ayarlayabilmenize olanak sağlıyor. Session Manager ise aynı işleri oturuma yönelik uyguluyor.

IE Tab: Firefox varsayılan tarayıcınız ise nadiren Internet Explorer açıyorsunuz demektir. IE Tab Firefox içerisinde IE motorunun derlenerek sayfaların görüntülenmesine yarıyor. Yani Firefox tarayıcınız IE gibi davranıyor.

FoxyTunes: Firefox üzerinde bir müzik çalar açan eklenti pek çok müzik oynatıcıyı da burası üzerinden yönetmenize olanak sağlıyor. Bu programlar arasında iTunes, Winamp, Pandora veya Last.fm gibi çok tanıdık isimler de var. Son sürüm, üzerinde müzik barındıran herhangi bir sayfanın müzik listesine dönüşmesine yardımcı da oluyor.

Gmail Space: Gmail üzerindeki hesabınızı web sürücüsüne çeviriyor. Böylelikle içeriğinizi birden fazla sistemde basit bir arayüz üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

FaviconizeTab ve Tab Scope: Konuya meraklılarının bağımlısı olduğu iki eklenti. FaviconizeTab sekmelerin boylarını ufaltarak oldukça küçük yer kaplamalarına yarıyor. Böylelikle çok daha fazla sayıda sekme kullananlar için ekranda yer açılıyor. Tab Scope ise Opera tarzında fare ile üzerine gelindiğinde sekmelerin içeriğini gösterebiliyor. Bu iki eklenti sayesinde minik sekme alanları oluşturup hızlıca önizleme yapmanız mümkün.

DragDropUpload: Bilgisayarınızda masaüstünden bir dosyayı alıp herhangi bir web sayfası üzerindeki metin alanına sürükleyebilmenize yardımcı oluyor. Özellikle e-posta gönderirken size zaman kazandıran eklenti oldukça etkili araçlardan birisi denilebilir.

Download Statusbar: Firefox'un ayrı olarak açılan dosya indirme penceresini durum çubuğuna taşıyor. Bu da internet üzerinde sürekli dosya indirenler için oldukça kullanışlı bir özellik.

AIOS (All-In-One-Sidebar): Ekrana bir araç çubuğu ekleyerek kısayollar oluşturuyor ve dilediğiniz şeylere çok daha kolay ulaşmanızı sağlıyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
süm

super hepsi saolun ;-)