1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Word 2007 Belgeyi Koruma ( Salt Okunur Yapma )

Word 2007 Belgeyi Koruma ( Salt Okunur Yapma )
0

Word 2007’de hazırlamış olduğunuz bir belgenin, sunumun veya ödevin başkaları tarafından değiştirilmeden sadece okunabilmesi ve bu sayede yorum ve önerilerini belirtmesini isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için menüde yer alan “Gözden Geçir” kısmından “Belgeyi koru” seçeneğini seçiyoruz bu menüden yapacağımız ayarlamalar ile başka kullanıcıların orjinal belde üzerinde sadece okuma işlemi yapmasını değişiklik yapmalarını da engellemiş oluyoruz.

Ekrana gelen menüde, ‘Biçimlendirmeyi ve Düzenlemeyi Sınırla’ (Restrict Formatting and Editing) seçeneğini seçin. Bu işlemi tamamladığınızda, kenar çubuğunda birkaç tane seçeneğin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Ekrana gelen bu listedeki ikinci seçenek, ‘Düzenleme Sınırlandırması’ (Editing Restrictions) seçeneğidir. Bu seçeneğin hemen altında bulunan, ‘Dokümanın içinde sadece bu tarzdaki düzenlemelere izin ver.’ (Allow only this type of editing in the document) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu seçeneğin hemen altında bulunan, aşağıya doğru açılan menünün içinden ‘Yorumlar’ (Comments) seçeneğini seçin.

Bir sonraki adımda ise, bu koruma işlemini uygulama aşamasına geçiyoruz. Kenar çbuğunun en altında bulunan, ‘Koruma işlemini uygulamaya başla’ (Start Enforcing Protection) seçeneğine tıklayın. Bu işleme alternatif olarak ise, ‘Özel Durumlar’ (Exceptions) menüsünü kullanarak, kullanıcı ismine dayanan bir sistemle (İstediğiniz kullanıcı isimlerine), dokümanınıza seçici olarak tam giriş yapabilme izni verebilirsiniz. Koruma işlemini başlatma seçeneğine tıkladığınız zaman, koruma işlemi için kullanılacak olan bir şifre girmeniz için, ekrana yeni bir pencere gelecektir.

İstediğiniz herhangi bir şifreyi bu bölüme girdikten sonra, ‘Tamam’ (Ok) seçeneğine tıklayın. Artık dokümanınız, düzenlenme işlemine karşı tamamen koruma altındadır ve sadece, dokümanınızı inceleyen kişilerin dokümana yorum eklemesine izin verilmektedir.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 2
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 2
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments