1. Anasayfa
 2. Javascript

Javascript Genel Değişken Özellikleri


0

Değişkenler Javascript’te ve diğer programlama dillerinde olduğu gibi bilgi depolamak bu bilgiyi kullanmak amacıyla kullanılırlar. Değişkenler “var” komutu ile oluşturulurlar. Karakter olarak kullanıldıklarında işlem yapılamazlar. Nümerik olarak kullanıldıklarında ancak işlem yapabilirler. Kullanımına bir örnek verelim.

Örnek:

var sayi;

var sayi1=10;

var yazi1=”10″;

Burada birinci satırdaki “sayi” değişkeni script kodunun herhangi bir yerinde kullanılmak üzere oluşturulmuştur.  İkinci satırda “sayi1” adındaki değişkenin değeri hemen o satırda = ifadesinden sonra verilmiştir. Böyle değişken tanımıda yapılabilir. Üçüncü satırda ise değişkenin karakter ifadesi olarak kullanımını görüyoruz. Burada önemli olan karakter değişkenlerin alıntı ” “ ifadesinin arasında kullanılmasıdır. Her değişkenden sonra ; işareti konulmalıdır. Tarayıcı, bir başka komut satırına geçtiğini bu yol ile anlar. Şimdi değişkenlerle ilgili matematik işlemlerinin nasıl olacağını görelim. Bunu daha iyi açıklayabilmek için örnekler üzerinde çalışalım.

Örnek:

var sayi1=10;

var sayi2=20;

var sayi3=sayi1+sayi2;


Birinci ve ikinci satırlarda değişkenler oluşturduk. Üçüncü satırdaki ise sayi3 değişkeni ile diğer iki değişkeni topladık. Burada önemli olan işlem yapmak istediğimizde değişken değerinin alıntı ” ” işaretlerinin arasına konmamasıdır. Üçüncü satırı – ileride göreceğimiz write () fonksiyonu ile – tarayıcıda yazdırırsak göreceğimiz değer 30‘dur. Şimdi de değişkenleri karakter olarak tanımladığımızda neler olduğuna bakalım.

Örnek:

var sayi1=”10″;

var sayi2=”20″;

var sayi3= sayi1+sayi2 ;

Bir önceki örnekten farklı olarak değişken değerlerinin alıntı işaretleri içerisinde yazdık. Eğer sayi3 adlı değişkeni tarayıcıda bastırırsak göreceğimiz ifade 1020 ifadesidir. Yani tarayıcı karakter olarak tanımladığımız değişkenleri ardada ekledi. Burada unutulmaması gereken şey bunun sadece + işleminde geçerli olmasıdır. Diğer işlem türlerinde bu tür bir sonuç alınamaz.

Değişkenlere ad verirken uymamız gereken kurallar.

1) Değişken isimleri harf veya _ karakteri ile başlayabilir. Rakam kullanmak istersek 2. karakterden sonra kullanabiliriz. Yani değişkenin ilk karakteri rakam

olamaz. Değişken isimlerine örnekler;

var url=”webteknikleri”; doğru

var _rakam=12; doğru

var a1=123; doğru

var 3uzler=”üçüzler” yanlış

2) Değişken tanımlarken bir veya birden fazla boşluk bırakmak tanımlama açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.

3) Değişken adı verirken kullandığımız harflerin büyük veya küçük olması bazı tarayıcılarda fark etmezken çoğu tarayıcıda farklı bir değişken anlamındadır. Yani;

var say=1;

var Say=1;

Birçok tarayıcıda farklı değişkenler olarak algılanır.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Php Dersleri Diziler -2
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments