1. Ana Sayfa
  2. Php

Php Dersleri Dosyalar Üzerinde İşlem Yapma 1


1

Şimdiye kadar yapmış olduğumuz uygulamarda kullanıcının formlar sayesinde girmiş olduğu bilgileri başka bir sayfada görüntüledik veya onlar üzerinde işlemler yaparak sonuçlar elde ettik, ama sayfayı tekrar çalıştırdığımız zaman kullanıcının girmiş olduğu bilgiler hiç bir yerde kayıtlı tutulmadığı için kayboldu ve o verilere ulaşamadık php ile dosyalar üzerinde işlem yaparak bu sorunun ortadan kaldıracağız.
Çünkü girilen bilgilerin kaybolmaması için php ile dosyalar veya php ile veri tabanları kullanılması gerekiyor şimdilik dosyalar üzerindeki işlemlerden bahsedip basit bir ziyaretçi defteri hazırlayacağız.. İlk olarak Kullanacağımız komutların bir listesini çıkaralım..
touch  Dosya oluşturma
unlink Dosya silme
r Okuma(read)
w Yazma(write)
a Ekleme(Append)
Fopen() fonksiyonuyla bir dosya okumak ( r ), yazdırmak ( w ) veya ek yapmak ( a ) için açabiliriz. Bu fonksiyon dosyanın başarıyla açılması halinde bir tamsayı verecektir. PHP programlarımızda, açılan dosyanın mutlaka ona işaret eden bir değişkene (file pointer) bağlı olması gerekir; daha sonra bu dosya ile ilgili bütün işlemleri bu işaret değişkeni ile yaparız.

Örnek:
$dosya = fopen( “bir_dosya. txt” , ” r “);

PHP, bu dosyayı sadece okumak amacıyla açacak ve fonksiyondan dönen değeri $dosya değişkenine atayacaktır. Olmayan bir dosyayı açmak istediğimiz zaman PHP hata mesajı verir. Bir dosyayı yazmak amacıyla açacağımız zaman, bu kodu şöyle yazarız:

$dosya = fopen( “bir_dosya.txt” , “w” );

Olmayan bir dosyayı yazmak amacıyla açmak istediğimizde PHP önce bu dosyayı oluşturur. Bir dosyaya ek yapmak istediğimiz zaman ise kodumuz şu şekilde yazılır:

$dosya = fopen( “bir_dosya.txt” , ” a” );

Olmayan bir dosyayı ek yapmak amacıyla açmak istediğimizde PHP hata mesajı verir

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
burak ozdemir

s.a hocam benim şöyle bir sorunum var
şeklinde iki tane inputum var ve bi siteden bulduğum bir kod var bu inputu bu koada nasıl uyarlayabilirim.