1. Anasayfa
 2. 10. Sınıf Dersleri

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ 1. DÖNEM 1. SINAVI C SORULAR VE CEVAP ANAHTARI


6

1. İşlemci temel birimlerinin görevlerini yazarak, işlemci – giriş/çıkış birimleri arasındaki ilişkiyi şekil üzerinde gösteriniz.

2. İşlemci hızının hesaplanmasını kısaca açıklayınız.

3. Soket işlemci – slot işlemci arasındaki farkı kısaca açıklayınız.

4. Soğutma işlemi hakkında bilgi vererek soğutucu malzemelerini maddeler halinde yazınız.

5. Belleğin görevini yazarak RAM yapısını şekil üzerinde gösteriniz.
6. Modül yapısına göre RAM çeşitlerini yazınız.

7. DDR RAM’in avantajlarını maddeler halinde yazınız.

8. ESD hakkında bilgi vererek, ESD’ye karşı alınacak önlemleri maddeler halinde yazınız.

9. Anakartın görevini yazınız.

10. AGP, PCI ve PCI Express genişleme yuvalarının yapısı ve görevleri hakkında bilgi veriniz.

11. Anakart çeşitlerini yazınız.

12. Kasa çeşitlerini maddeler halinde yazınız.

13. Anakart montajı ve kasa-güç kaynağı bağlantılarının yapılması sırasında uygulanan adımları maddeler halinde yazınız.

1. İşlemci, bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri (data) akışını kontrol eden, veri işleme (verileri değerlendirip yeni veriler üretme) görevlerini yerine getiren elektronik aygıttır.
2. Bilgisayarın tüm donanımlarının bağlandığı kart olan ana kartta saat çipi (saat yongası) vardır. Bu saat sistem hızını (FSB) belirler. Saatin her “tik”i, saniyede milyon veya milyar devirle ölçülür. Saniyedeki tek devirin ölçüsü Hertz’dir. (Hertz diye okunur) İşlemcilerde hız, işlemcinin birim zamanda yapabildiği işlem sayısı olarak tanımlanmaktadır. Bir saniyede yapılan milyon adet işlem Mhz (Megahertz) olarak tanımlanır ve temel hız ölçüsüdür. Ancak günümüz işlemcileri saniyede milyar işlem – Ghz (Gigahertz –cigahertz diye okunur) hız seviyesine ulaşmışlardır. Sistem hızı, tüm sistemin birlikte uyum içerisinde çalışması için gerekli olan ritmi verir. Saatin her “tik”inde, tüm bilgisayar aygıtlarında veri ve komutlar akar. Sistemi oluşturan bileşenler, sistem hızının katı veya çarpanı ile orantılı çalışır. Örneğin, bir ses kartı sistem hızının 1/3’ü ya da 1/4’üne denk gelen 33 Mhz’de veri alışverişinde bulunur. Modern bir işlemci, sistem hızının çarpanları kadar hızlı çalışır. Örneğin, 100 Mhz sistem hızına sahip bir sistemde 1.8 Ghz hızında çalışan bir işlemci, 18 çarpanını kullanıyor demektir.

3. Soket İşlemci : Kare şeklinde üretilmiş işlemci modelidir. Üst yüzeyinde marka ve model isimleri bulunur. Alt yüzeyinde ise işlemcinin türüne göre çok sayıda pin veya iletim noktası bulunur. Takıldıkları anakarta bir mandal/kilit yardımı ile tutturulurlar. Anakarttaki sokete uygun işlemci seçilmelidir.

Slot İşlemci : Diklemesine anakartın üzerine monte edilirler. Dikdörtgen bir kart şeklinde üretilen işlemci modelidir. Kimi işlemci bileşenleri kart üzerindedir. Kartın alt kısmında bulunan bağlantı noktaları ile ana karta bağlanır. İşlemcinin korunması için dış kılıfı vardır. Kılıfın yan yüzeylerine soğutucu takılmaktadır. Slot işlemcilerin üretimi durdurulmuştur.

4. Soğutma işlemi iki aşamadan oluşur : İşlemcinin üzerindeki ısıyı emerek işlemcinin ısısını azaltma ve emilen ısıyı dağıtarak işlemciden uzaklaştırma. İşlemcilerin çok ısınmaları durumunda otomatik olarak kapanma özellikleri olmalarına rağmen, bu teknoloji her zaman işe yaramayabilir ve işlemci yanabilir. Bu nedenle işi sağlama alıp, işlemcinin ısısını dengede tutmak gereklidir.

Soğutucu malzemeleri; soğutucu, fan ve termal macundur.

5. Bellekler; elektronik bilgi depolama üniteleridir. Bilgisayarlarda kullanılan bellekler, işlemcinin istediği bilgi ve komutları maksimum hızda işlemciye ulaştıran ve üzerindeki bilgileri geçici olarak tutan depolama birimleridir.

6. Modül yapısına göre RAM çeşitleri;
􀂾 SIMM 􀂾 DIMM
􀂾 SODIMM 􀂾 CACHE 􀂾 RIMM olarak sıralanabilir.

7. DDR RAM’in avantajları;
􀂾 DDR belleğin yüksek veri transferi oranı sayesinde performans artışı, DDR RAM’in sunduğu veri bant genişliği SDRAM’den daha fazladır. 100 MHz’de çalışan SDRAM 800 MB/sn bellek bant genişliği sunarken, yine 100 MHz’de çalışan DDR RAM’in her saat vuruşunun hem yükselen hem de alçalan tarafında veri okuyabilmesi sonucunda sunduğu bellek bant genişliği ise 1600 MB/sn’dir.
􀂾 Grafik ağırlıklı dosyalar kullanılırken daha iyi performans sağlar.
􀂾 Dijital ve multimedya ortamlarda daha net grafikler elde edilr.

8. İnsanlar üzerinde sürekli bir elektrik yükü vardır. Bu elektrik yükünün çeşitli cisimler aracılığıyla toprağa akmasına elektrostatik deşarj adı verilir.
ESD’ye karşı alınacak önlemler; topraklama ve ESD bilekliği kullanmaktır.

9. Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik devredir.

10. AGP : Hızlandırılmış grafik port‘u anlamına gelen AGP, ekran kartları için kullanılan yeni bir veri yoludur.

PCI : PCI günümüz masaüstü bilgisayarlarında kullanılan en yüksek performansa sahip yol sistemidir. PCI veri yollarının hızı 20 ile 33 MHZ arasındadır.

PCI Express : PCI Express PCI veri yolunda kullanılan paralel veri iletimi mimarisinin yerine seri çalışan ve noktadan noktaya iletişim mimarisini kullanan bir teknoloji getirmektedir. İki PCIe aygıtı bir linkle bağlanıyor ve her bir link, bir ve birden fazla yollar meydana getirmektedir.

11. Anakart çeşitleri; XT, AT, ATX olarak sıralanabilir.

12. Kasa çeşitleri;
􀂾 Desktop
􀂾 Mini / Midi Tower olarak sıralanabilir.

13. Anakart montajı ve kasa-güç kaynağı bağlantıları;
􀂾 Montajı yapılacak ana kart ve gerekli parçalar hazırlanır.
􀂾 Ana kart kasaya monte edilmeden önce işlemci, ana kart üzerine yerleştirilir.
􀂾 Fanı taktıktan sonra ana kart üzerinde bulunan yuvaya da kablo takılır.
􀂾 Ana kartın kasaya montajını yapmadan önce kasanın içinden çıkan plastik ayakların ve sarı köşeli vidaların yerlerini tespit edilerek takılır.
􀂾 Ana karta gerekli enerjinin gelmesi için güç kaynağına ait kabloların ana karttaki yuvalarına takılması gerekmektedir.
􀂾 Kasanın ön paneline ait RESET SW, HDD LED, POWER LED, POWER SW kabloları ilgili pinlere yerleştirilir.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 2
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 1
  yetersiz
  Yetersiz
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
berk yılmaz

bunlarmı zor dalgamı geçiyonuz :D bunları zaten az buz bilmiyorsan bilişim bölümüne niye gidiyon ben bilişim bölümüne gitmeden önce bu sınava girseydim en az 40 alırdım şimdi ise buna benzer bi sınavdan 75 aldım kısalttığım için cevapları puan kırıldı yoksa sadece 1 yanlış vardı izmit eml farkı

Ali

Kardeş 6-7 yıl önceyle şimdi bir değil millet yeni yeni alışıyordu teknolojiye o zamana göre zor şimdi bunları 7 yaşındaki çocuklar bile biliyor mahallede ki

medine

ya allahım bu ne biçim sorular yardım et aminnnnnnnnnnnnnnnnn

ırmak

harbiden kazık sorularrr yaaa :-?

cansu

yhaa ndn düzgün cvplar yokk yhaa aradığımız şeyii bulamıooruzzz :sad:((

Guest

:cry:: ya çok zor allahım ne olur bize sınavda yardım et(amiiiiiiiiiin) :cry::