1. Anasayfa
 2. 11.Sınıf

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri 1. Dönem 1.Sınav Soru ve Cevapları 1


0

 

1. Kayıt, Tablo, Veritabanı terimlerinin tanımını yapınız ? 15p

a.Veritabanı: Birbiri ile ilişkili veriler topluluğudur. Müşteri adres defterleri, ürün satış bilgilerinin saklandığı dosyalar, öğrenciler ve öğrencilere ait harç ve not bilgileri gibi

b.Tablo: Bir veritabanında verilerin saklandığı nesnelerdir. Örnek: Öğrenci bilgileri tablosu

c.Kayıt: Veritabanı tablosunun her satırı bir kayıt olarak ifade edilir. Örnek Personel tablosunda her satır bir personelin kayıt bilgisini tutar.


2.Dosya sisteminin sakıncalarını maddeler halinde yazarak kısaca açıklayın ? 20p

d.Veri tekrarı: Aynı veri çeşitli dosyalarda birden fazla yer alabilmektedir buda sistemin hantallaşmasına neden olur. Mesela bir stok dosyasında stok numarası verisinin malzeme dosyasında,fatura dosyasında ve ambar girişi dosyasında yer alması gibi.

e.Verinin birkaç dosyada güncellemesi: Veri birden fazla dosyada tekrar edilebildiği için, verinin bir dosyada güncellenip diğerlerindegüncellenmemesi Veri Bütünlüğünün (Data Integrity) bozulmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak birbiri ile çelişen raporlar üretilebilir.

f.Belleğin tekrarlı bilgi nedeniyle israfı: Aynı verinin birden fazla dosya içinde bulunması nedeniyle kullanılan veri hard diskte fazla yer işgal edecek. Yani hard disk tekrarlı veriler için kullanılmış olacaktır.

g.Sadece belirli bir dilin kullanılması :Verilerin dosya sisteminde saklandığı ortamlar için değişik programlama dillerinden bir tanesi kullanılır. Kullanılan bu programlama dili ise SQL dili gibi esnek değildir.

3.Tablolar üzerinde yapılan normalleştirme işleminin amacı nedir açıklayın?15p

h.Veri bütünlüğünü sağlamak, Uygulamadan bağımsızlık, Performansı arttırmak

4.İkinci Normal formun sorunları nedir, kısaca açıklayın?20p

i.Satır Ekleme Sorunu: MÜŞTERİLER tablosuna yeni bir müşteri kaydı girilmediği sürece yeni bir şehir tanımı yapılamaz. İzmir ilini tabloya dahil edebilmek için İzmir’de bulunan bir müşteriye ihtiyaç vardır.

j.Satır Silme Sorunu: Tablodan bir müşteri silindiğinde, eğer o şehirdeki tek müşteri ise, şehir_kodu ve şehir_adı bilgileri de yok olacaktır.

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 0
  yetersiz
  Yetersiz
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments