1. Anasayfa
 2. AĞ İŞLETMENLİĞİ

AĞ SİSTEMLERİ VE YÖNLENDİRME Dersi Yazılı Sınav Soru ve Cevapları

AĞ SİSTEMLERİ VE YÖNLENDİRME Dersi Yazılı Sınav Soru ve Cevapları
0

1.Kablosuz iletişimi nedir?
Kablosuz iletişim, bir noktadan başka bir noktaya kablo hattı kullanmadan kızıl ötesi ışık veya radyo frekansları aracılığı ile veri, ses veya görüntü taşınmasına denir.

2.Kablosuz modemin bağlantıları yapıldıktan sonra cihaz çalıştırılır. Kablosuz modemin ön panelinde bulunan ışıklar (ledler) kontrol edilir. Bu ışıkların yanıp ve yanmama hâllerindeki durumları yazınız.
Power:Işık yanıyor ise modemin güç kaynağına takılı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa kablo bağlantıları kontrol edilir.
ADSL: Işık yanıp sönüyor ise ADSL bağlantısının kurulum aşamasında olduğunu gösterir. Işık sürekli yanıyor ise ADSL bağlantısı kurulmuş demektir ve modemin veri alış verişine hazır olduğunu gösterir.
İnternet: Işık yanmıyor ise WLAN(Kablosuz yerel alan ağ) çalışmıyor demektir. Işık sabit bir şekilde yanıyor ise WLAN’ın çalıştığını gösterir. Eğer ışık yanıp sönüyor ise WLAN üzerinden veri alışverişi olduğunu gösterir.
Wireless: Işık yanıyor ise kablosuz bağlantının aktif olduğunu, ışık yanmıyor ise kablosuz bağlantının pasif olduğunu gösterir ve modemin anteni kontrol edilir.
Ethernet: Işık yanıyor ise cihaza UTP kablo ile bir cihazın (bilgisayarın, erişim noktasının) bağlı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa UTP kablo ile cihaz bağlantısı yapılmadığını gösterir.

3.Modem ayarları ve kurulumu iki şekilde yapılabilir.
Birinci yöntem: Kablosuz modem paketinin içinde gelen kurulum CD’si ile program kurulur. Bu program aracılığıyla modeme bağlantı yapılıp ayarları kişiselleştirilir. İkinci yöntemi yazınız.

İkinci yöntem: Kablosuz veya kablolu olarak modeme bağlı bir bilgisayarda web tarayıcısının adres çubuğuna modem ara yüzünün IP numarası yazılıp çalıştırılır. Kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra modeme bağlantı yapılmış olur ve ayarlar kişiselleştirilebilir.

4.Erişim noktası (AP: Access Point) nedir?
Kablosuz LAN sisteminin kurulması için merkezî konumda olan ve kapsama alanı içerisindeki tüm trafiği yöneten bir kablosuz cihazdır.

5.Anten, elektromanyetik dalgaları yaymak veya yakalamak için kullanılan elektronik devre elemanıdır. AP’lerde kullanılan anten çeşitlerini yazınız. Hangisi daha güçlü bir anten çeşididir.
Tek yöne açık anten (Daha güçlü bir anten çeşididir)
Tüm yöne açık anten

6.Topoloji, yerleşim şekli demektir. Bilgisayar ve yazıcı gibi ağ elemanlarının fiziksel(gerçek) veya mantıksal (sanal) dizilimini gerçekleştirir. Yerel alan ağlarında kullanılan topoloji çeşitlerini yazınız.
Bus (Ortak Yol)Topoloji
Yıldız (Star) Topoloji
Ağaç Topoloji
Ring (Halka) Topoloji
Mesh Topoloji

7.Eski tip modemler ile ADSL modem arasındaki en temel fark nedir?
Eski tip modemler bilgisayardan dijital sinyalleri alır ve analog sinyalleri telefon hattından gönderir. Alıcı modem bu analog sinyalleri yeniden dijital bilgiye çevirir. ADSL modemleri ise bunu yapmak yerine verileri dijital formda alır ve gönderir, analog sinyallere çevirme işi hiçbir zaman yapılmaz.

8.Aşağıda resimlerini gördüğünüz kabloları çeşitlerini yazınız
kablolar
CAT5, CAT6, STP, KOAKSİYEL

9.Şekilde gördüğünüz cihazın kullanım amacı nedir?
sipliter
Telefon sinyali ile data sinyalini ayırmak amacı ile kullanılır

10.Aşağıdaki resimde ADSL modemim Kablo Bağlantılarını Çiziniz.
adslbaglanti

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 1
  yetersiz
  Yetersiz
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments