1. Anasayfa
 2. Ağ-Network

Ağ Temelleri Dersi TCP/IP Komutları


0

Önceki dersimizde TCP/IP adreslemeden ve adres dönüşüm protokollerinden bahsetmişdik. Şimdi ise TCP/Ip işlemlerinde kullanılan ve bilmemiz gereken temel komutları göreceğiz.
Komutlarımız
Ipconfig
Ping
Arp
Route
Tracert-Pathping
Nslookup
Netstat
Bu komutların temel amacı Slayt 20

hataları gidermek ve tespit etmekdir. Şimdi Sırayla komutların kullanımını ve açıklamalarını görelim:

Ipconfig: Bilgisayarın tüm ip ayarlarını görmek için komuttur. En çok kullanılan parametreleri /renew,/all ve /relaesendir. /renew yenilemek için, /all ise ayrıntılı bilgileri görmek için kullanılır.

Ping: PING komutu bilgisayarınızın TCP/IP kullanarak diğer bir IP adresine eko gönderip almak suretiyle (ICMP protokolü) bağlantı erişilebilirliliği kontrol etmekte kullanılır. Kısacası sizin bilgisayarınız ile adresini bildiğiniz bilgisayar arasında bağlantı olup olmadığına bakar.

Arp: ARP Komutu IP adresinden MAC adreslerine çevirme işlemindeki listelere bakmak ve değiştirmek için kullanılır. örnek olarak arp -a

Route:Bu komut bilgisayarın yol haritasını görmek, yol tanımını silmek veya eklemek için kullanılır. Kullanımı route print

Tracert-Pathping: Bu komut TRACE ROUTE yani yolu izle anlamına gelir. Mevcut bağlantılardan yola çıkarak network’e bağlı bir bilgisayara hangi yollardan ulaştığının haritasını verir.

Nslookup:Bu komut internet adreslerinin IP adreslerine çevrilme işindeki problemleri anlamada kullanılır. Bu işlemi yapan DNS (Domain Name Server) üzerindeki problemleri anlamak ve çevirme sorgulaması yapmakta kullanılır.

Netstat: NETSTAT komutu bilgisayarınızın network durumunu ve aktif bağlantılarını gösterir. TCP/IP bağlantılarını, gönderilen ve alınan paketlerin detaylarını görmek için kullanılır.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 0
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 0
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 1
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments