Ağ Sistemleri Ve Yönlendirme Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soru ve Cevapları
0

1)Veri iletimi nedir? Şekil çizerek veri iletişimin türlerini yazınız.
2)Paralel-seri iletişim nasıl olur? Şekillerini çizerek açıklayınız.
3)Bilgisayar ağı ne demektir? Ağ türlerini kullanıldığı yerlere örnek vererek açıklayınız.
4)ADSL ne demektir? Evinizden kendinize özel hatla internete bağlanırken hangi ağ cihazlarından faydalanırsınız? Packet Tracer’daki gibi şekille çiziniz.
5)Hub-Switch nedir? Farkları nelerdir?
6)Topoloji ne demektir? Türleri nedir? Yıldız topolojiye açıklayınız.
7)Kablo nedir? Bilgisayar ağlarında kullanılan kablo türleri nelerdir? UTP kablodan bahsediniz.

Cevaplar
1-Veri iletişimi, sayısal olarak kodlanmış bir bilginin iki cihaz arasında aktarılmasıdır.

2-Paralel:8 bit aynı anda gönderilir.Bu yüzden seri iletişimden daha hızlıdır.
Seri: Seri iletimde veriler bit bit tek bir tel üzerinden sırayla iletilir.Seri iletim, kendi içinde asenkron, senkron ve isenkron iletim olarak ayrılır.

3-Bilgisayar ağları: Ağ, paylaşım amacıyla iki ya da daha fazla cihazın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir yapıdır. Yüzlerce iş istasyonu veya kişisel bilgisayardan oluşabileceği gibi iki bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla da elde edilebilir.Türleri yerel ağ(LAN),geniş ağ (wan) ve sanal özel ağ (VPN) dir.yerel ağ genelde evlerde,ofislerde,internet cafelerde kullanılır.geniş ağ’a en büyük örnek internetdir.sanal özel ağ ise korumalı ağlardır ve büyük şirketler,bankalarda kullanılır.
4-ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı), sıradan telefon hatları üzerinden geniş bant, hızlı internet erişimi sağlayan ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir bağlantı şeklidir. ADSL bağlantıda 24 saat kesintisiz ve hızlı internet erişimi ile birlikte aynı telefon hattından normal görüşmeler de yapılabilmektedir.kullanılacak cihazlar:1 adet splinter,1 adet adsl modem,1 adet ethernet kartı,modem ile ethernet arasında ağ kablosu.

5-Hub: Kendisine gelen veriyi bütün ağa ileten ağ cihazıdır. Repeater olarakda kullanılır.
Switch: Kendisine gelen bilgiyi mac adresine bakarak tüm ağa değilde sadece hedef bilgisayara gönderen ağ cihazıdır.
6-Topoloji: bilgisayarların birbirine nasıl bağlandıklarını tanımlayan genel bir terimdir. Topolojinin bir kısmı kablolama arabirimlerinden bahseden fiziksel topoloji kısmıdır. Diğer kısmı ise medyanın veri gönderiminde nasıl kullanıldığından bahseden mantıksal topoloji kısmıdır. 5 çeşit topoloji türü vardır. 1-Yol (Bus) Topolojisi,2-Yıldız (Star) Topolojisi,3-Ağaç (Tree) Topolojisi,4-Halka (Ring) Topolojisi,5-Karmaşık (Mesh Topology)
Yıldız topoloji: En yaygın kullanılan topoloji tipidir. Bu topolojisinde her bilgisayar ağ iletişiminin gerçekleşmesi için merkezi birim (switch, hub, vs ) dediğimiz cihazlara bağlanır. Hatta gönderilen sinyal önce merkezi birime ulaşır, buradan hedefe yönlendirilir.

7- Kablo: elektriksel bir devredir. Kablo genellikle çevresi koruyucu tabakalar ile kaplanan, iletimin mümkün olduğunca az veri kayıpla gerçekleşmesini sağlayan araçlardır.Bilgisayar ağlarında kullanılan kablo türleri : Koaksiyel (coaxial),UTP (unshielded twisted – pair / koruyucusuz dolanmış çift),STP (shielded twisted – pair / koruyuculu dolanmış çift),Fiber optik
UTP kablo: UTP birbirine dolanmış çiftler hâlinde ve en dışta da plastik bir koruma olmak üzere üretilir. UTP kablolar dış görünümleri bakımından birbirlerine çok benzer. Ancak her UTP kablonun üzerinde hangi kategoride oldukları belirtilir. CAT (category) kategori anlamına gelmektedir. Kablonun kategorisi, o kablonun göstermiş olduğu performansa göre belirlenmiştir. Piyasada şu anda en çok CAT5 kablo kullanılmaktadır.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  gayet_yi
  Gayet İyi
 • 4
  te_ekk_rler
  Teşekkürler
 • 1
  anlamad_m
  Anlamadım
 • 4
  yetersiz
  Yetersiz
İlginizi Çekebilir
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments