1. Ana Sayfa
  2. Asp.net

Asp.Net Dersleri – ViewState Durum Yönetimi Nedir?


0

Şimdiye kadar yaptığımız uygulamalarda dikkat ettiyseniz form üzerinde girdiğimiz bilgiler sayfada gönder butona basınca veya postback olup yeniden yüklenince kayboluyor, işte daha önceden girilen bilgilerin saklanmasını kullanıcının tekrar aynı bilgileri girmesini engelleyerek kullanım kolaylığı sağlıyor.
View State şu şekilde çalışır, sayfamızın aslında arka tarafında bir gizli input vardır ve veriler burada saklanır, tabi ilgili kontrollerin özellikleri de burada saklanır, burada base64 denen bir kodlama ile bu bilgiler saklanmaktadır. View State ilgili sayfada kullanıldığında dikkatli de olunmalıdır ve gerekli kontrolü sağlanmalıdır, çünkü aksi halde kontrollü olunmaz ise sayfamız hem post back hem de request esnasında yenilenme, yüklenme süreci artacaktır.

ViewState sizin için veya oturum verileri (Session Data) veya sayfalar arası veri transferleri için değildir. ViewState sadece o anki sayfayla ilgili olan durum datası ve sayfanın çeşitli kontrolleri için dizayn edilmiştir. Herhangi bir durumda ViewState yeni bir sayfaya yollanamaz, redirect edilemez veya server transfer yapılamaz. Eğer bir çok sayfa arasında veri transferi yapmak istiyorsanız, Cookie ya da Session nesnelerini kullanabilrisiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments